
| Parameter | Value |
|---|---|
| Min Output Voltage | -18 V |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Supply Voltage | 18 V |
| Max Output Current | 50 mA |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago) |
| Number of Channels | 1 |
| Frequency | 10 kHz |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Min Input Voltage | 2 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Output Type | Adjustable |
| Synchronous Rectifier | No |
| Max Input Voltage | 18 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Height | 1.752 mm |
| Schedule B | 8542390000 |
| Max Output Voltage | -2 V |
| Operating Supply Current | 1.1 mA |
| Output Current | 50 mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Length | 5 mm |
| Packaging | Reel |
| Switching Frequency | 10 kHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Width | 3.988 mm |
| Case/Package | SO |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Output Voltage | -18 V |
| Function | Ratiometric |
| Quiescent Current | 8 µA |
| Topology | Boost |
| RoHS | Compliant |
Stock: 629
Distributors
pcbx
Unit Price$6.32042
Ext.Price$6.32042
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $6.32042 | $6.32042 |
| 10 | $4.92803 | $49.28030 |
| 25 | $4.58000 | $114.50000 |
| 50 | $4.38445 | $219.22250 |
| 100 | $4.19730 | $419.73000 |
| 300 | $3.98371 | $1195.11300 |
| 500 | $3.90474 | $1952.37000 |
| 1000 | $3.81424 | $3814.24000 |
